Menu

3x3 basketbalový indoor turnaj

3x3 Basketbalový indoor turnaj pozná svojich víťazov

15.2.2020 sa mestskej športovej hale v Trenčíne odohral jedinečný 3x3 basketbalový indoor turnaj. Šport, ktorý bude prvýkrát tento rok na olympiáde v Tokyo 2020 naberá na popularite aj u mladých ľudí. „V prvom rade musím poďakovať hlavne partnerom, bez ktorých by sa 3x3 basketbalový indoor turnaj v Trenčíne asi neuskutočnil v takej podobe ako sa odohral." povedal na úvod organizátor podujatia Tomáš Vavro a pokračoval: „Minulý rok sme 3x3 turnaj zorganizovali iba pre mužov, no tento rok sme zapojili aj detské kategórie U11 a U15, ktoré v Trenčíne trénujeme a myslím si, že to bolo veľmi pozitívne oživenie turnaja. Trochu som mal obavy o počet družstiev u detí, keďže v trenčianskom kraji úradovala chrípková epidémia, na druhú stranu ma veľmi potešila prítomnosť divákov asi najviac rodičov detí. Turnaja sa zúčastnili hráči a hráčky z Trenčína, Nového Mesta nad Váhom, Piešťan, Trnavy, Prievidze a dokonca až z Ružomberka k nám pricestovali. Celkovo sa turnaja zúčastnilo 60 hráčov a 15 družstiev a stihli sme odohrať až 32 zápasov na 2 ihriskách."

Veľmi atraktívne boli zápasy v kategórií U15, kde pútali pozornosť hlavne zápasy medzi chlapcami aj dievčatami. V semifinále na seba narazili družstva 3x3 Basketball Trenčín U15 proti MBK Ružomberok U13 dievčatá a 3x3 Basketball Trenčín U14 proti Ballerz Trnava U15. Do finále sa nakoniec prebojovali chalani z Ballerz Trnava a dievčatá z Ružomberka. O tretie miesto si zahrali domáce družstvá 3x3 Basketball Trenčín U14 a U15. Vo veľmi peknom a napínavom finále si nakoniec prvenstvo v kategórií U15 vybojovali dievčatá z MBK Ružomberok, ktoré vyhrali 9:7 s chalanmi z Trnavy.

V kategórií U11 to bola jednoznačná záležitosť domáceho družstva 3x3 Basketball Trenčín (v zložení Michael Horný, Aneta Grácová a Filip Lajčiak), ktorý iba raz prehral počas celého turnaja s výberom družstva West coast streetball klub NMnV, ktorý postavil na turnaji dve družstvá.

Do kategórie mužov sa zaregistrovalo 5 družstiev a tak si družstvá zahrali systémom každý s každým. Skupina bola veľmi vyrovnaná, keďže až tri družstvá tri krát vyhrali a raz prehrali. Podľa 3x3 FIBA pravidiel o finalistoch nakoniec rozhodol väčší počet bodov z jednotlivých zápasov. Finále si zahrali družstvá Čistiaci Prostriedok a Revival Trenčín. O tretie miesto sa pobili družstvá 3s company a Divná Štvorka. Prievidžania z Divnej Štvorky si vybojovali 3. miesto, keď jednoznačne vyhrali 18:3 s 3s company, ktorí mali predtým ťažký zápas s družstvom Poďme na pivo. Očakával sa napínavý finálový zápas, keďže tím Revival Trenčín v skupine jediný porazil Čistiaci Prostriedok. Chalani z Čistiaceho Prostriedka tentokrát jednoznačne vyhrali 22:8 a stali sa celkovými víťazmi v kategórií mužov.

Okrem 3x3 basketbalových zápasov prebiehali medzi zápasmi aj súťaže zručností, konkrétne 3x3 skills dráhu a streľba na kôš spoza trojkového oblúka. Skills dráha, kde hráči museli ukázať svoje zručnosti v driblingu, prihrávke, rýchlosti, ale aj streľbe na kôš, sa víťazom stal Michal Guza z domáceho 3x3 Basketball Trenčín. V trojkovej súťaži boli dve kategórie dospelí a deti. V detskej kategórií po veľmi vyrovnanom súboji s Michalom Lajčiakom opäť vyhral Michal Guza. V mužskej kategórií sa do finále prebojovali Patrik Kundla z Divnej Štvorky a Tomáš Vavro z Čistiaceho Prostriedku. Víťazom v trojkovej súťaži sa stal Tomáš Vavro, ktorý premenil 6 z 9 pokusov spoza trojky.

Turnaj prišla podporiť aj legenda trenčianskeho basketbalu Ivan Mikušovič, ktorý si takto zaspomínal na 3x3 turnaj ešte z roku 2006: „Tiež som hrával pouličný 3x3 basketbalový turnaj, myslím si že to bol vtedy Basketland streetball tour v Trenčíne, čo sme si spolu s Tomášom Vavrom a Andrejom Trnkom zahrali a aj vyhrali domáci turnaj. Aj vtedy tam bolo veľa mladých ľudí a aj dnes tu vidím, že ich 3x3 basketbal na jeden kôš tiež veľmi baví. Držím palce novému projektu 3x3 basketbalu v Trenčíne a verím, že budú mať úspechy v tomto novom olympijskom športe".

Jedným zo spoluorganizátorov bol aj Rastislav Mrázik, ktorý nám povedal tiež pár slov k turnaju: „Ja by som sa chcel tiež poďakovať rozhodcom, trénerom a všetkým ľuďom, ktorí pomohli zorganizovať a podporiť toto podujatie a verím, že sa nám podarí v lete naštartovať v Trenčíne 3x3 turnaje v podobnom duchu pod holým nebom, kde 3x3 basketbal patrí."

Umiestnenie:
1.miesto 3x3 Basketball Trenčín (Micheal Horný, Filip Lajčiak, Aneta Grác)
2.miesto West coast streetball klub U11 New (Pisklák, Maderič, Hámovský, Poláčik)
3.miesto West coast streetball klub U11 A (Osul, Pavlech, Vrábel, Svorada)