Menu

História

História TJ Štadión Trenčín

Názov Telovýchovná Jednota Štadión Trenčín sa začal používať od 4 .apríla 1995. Klub začal vychovávať mladých basketbalistov a určité obdobie hral iba mládežnícke súťaže. Prvé úspechy v tom období zaznamenal hlavne s hráčmi ročníkov 1982-1983, keď mužstvo vtedajších kadetov bojovalo na záverečnom turnaji najlepšej štvorky. Niektorí z hráčov mali dokonca aj príjemné reprezentačné starosti (Michal Opatovský, Matej Majerník). Žiadne ďalšie hráčské ročníky už neboli také úspešné. Hráčom narodených v rokoch 1984-1985 sa síce podarilo postúpiť medzi 12 najlepších, no na výborné výkony starších kolegov ani zďaleka nenadviazali.

Až v roku 2000 sa klub prihlásil aj do mužskej súťaže. Začať sa muselo v najnižšej kategórii, a tak TJ Štadión Trenčín odohral svoju prvú sezónu 2000/2001 v III. slovenskej lige. Mužstvo viedol Trenčínu dobre známy Ivan Mikušovič – hráč aj tréner v jednej osobe. K dispozícii mal mladších aj starších skvelých trenčianskych odchovancov, napr. Juraja Zámečníka, Andreja Heleša, Jozefa Durčeka, Mateja Majerníka, Tomáša Tótha či Tomáša Vavra. V tejto sezóne sa ešte nepodarilo prebojovať do vyššej ligy, no po oťukaní sa v lige bol cieľ nasledujúceho ročníka jednoznačný. S takmer neobmenenou zostavou (pribudol len hlavný tréner Miroslav Majerník) sa mužstvu podarilo v sezóne 2001/2002 postúpiť do II. slovenskej ligy.

V sezóne 2002/2003 hral TJ pomerne dôležitú rolu v bojoch o popredné miesta. Toto obdobie bolo charakteristické výraznými zmenami v kádri, mnohí hráči hosťovali a hľadala sa ideálna zostava. Naďalej však suverenitu potvrdzovala trenčianska trojica Matej Majerník, Tomáš Vavro, Jozef Durček. V tomto období vzniklo aj mužské "Béčko", ktoré hralo III. ligu, hoci mnohí z hráčov boli ešte v juniorskom veku. Viaceré mená sa medzi "Áčkom" a "Béčkom" striedali.

V daľšej sezóne 2003/2004 sa v klube dúfalo o ešte lepšom konečnom výsledku, hoci všetko lepšie by mohlo znamenať už aj postup do extraligy (počas tejto sezóny sa I.liga premenovala na extraligu, II. na I., atď). Sezóna sa však ukázala ako absolútne neúspešná a nepomohli ani hosťovania z extraligovej Prievidze (Filip Pavlenda, Matej Jančura), či veterán Tomáš Pavlus. Mužstvu chýbala opora pod košom Matej Majerník. TJ vypadola do nižšej ligy a tak aj nasledovalo zlúčenie "Áčka" s "Béčkom", odchod viacerých hráčov (Filip Pavlenda, Matej Jančura, Tomáš Vavro), asistenta trénera Ivan Mikušovič a odchod niektorých dalších hráčov na vysoké školy.

V sezónach 2005/2007 klub reprezentovalo iba jedno družstvo juniorov, ktoré svojimi výsledkami okupovalo konečné miesta v juniorských celoslovenských súťažiach.

Až v sezóne 2007/2008 sa klub opäť prihlásil do II.ligy v basketbale mužov s hráčmi ešte vekom juniori, ale pod vedením ambiciózneho trénerom Andreja Trnku. Hoci sa im túto sezónu nepodarilo vyhrať ligu, keď prehrali rozhodujúci domáci zápas s Levicami, vyhliadky do novej sezóny mali iba jeden cieľ vyhrať II.ligu v basketbale mužov.

Sezóna 2008/2009 za klub hrajú II.ligu mužov odchovanci klubu opäť pod vedením trénera Andreja Trnku. Tvrdá letná príprava, zodpovedný prístup a veľmi dobrý kolektív ani raz neprehral v sezóne a na konci sezóny v tabuľke svietilo 20 výhier 0 prehier. V klube sa začal oslavovať postup do I.národnej ligy.

Nasledujúca sezóna 2009/2010 s nováčikom I.ligy mužov. Táto sezóna TJ Štadión Trenčín patril za posledné basketbalové obdobie k veľmi úspešným ročníkom z histórie klubu. Hoci boli Trenčania nováčikom ligy ich výsledky boli veľmi vyrovnané. Dokonca iba o skóre nepostúpili do bojov medzi 8 najlepších družstiev v I.lige mužov. Nebyť administratívnej chyby a nesprávneho ovplyvnenia súťaže hracou komisiou mohlo sa v Trenčíne po dlhých rokoch bojovať o extraligu mužov. Túto sezónu sa nakoniec Trenčín zachránil v I.lige a všetci verili vo výsledky z minulej sezóny.I.liga mužov

Avšak v sezóne 2010/2011 odchod trénera Andreja Trnku /rodinné dôvody/ a niektorých hráčov mala za následok opäť klesajúcu úroveň basketbalu. Pod vedením trénera Viktora Holúbeka TJ bojovala v I.lige iba o 9.-16.miesto, aby nakoniec obsadili konečné 12. miesto. Hoci sa I.liga v Trenčíne zachránila, nikto nevedel, či bude dostatok financií na ďalšie fungovanie klubu v nasledujúcej sezóne.

Partia chalanov sa nevzdala a v sezóne 2011/2012 sa prihlásila aspoň do II.ligy mužov, ktorá nebola natoľko finančne náročná ako I.národná liga. Okrem zmeny ligy nastali v Trenčíne aj iné šetriace opatrenia v športe , ktoré mali vplyv aj na mužský basketbal. Klub sa musel vysťahovať z Mestskej športovej haly do neďalekej telocvične v Trenčianskej Turnej. Hráči si museli namaľovať nové ihrisko pre nové basketbalové pravidlá a cestovať mimo Trenčína na tréningy aj zápasy. Klub hrajúci v obci Trenčianska Turná si aj napriek týmto prekážkam dal opäť cieľ vyhrať II.ligu a vrátiť I.ligu do Trenčína. V rozhodujúcom poslednom zápase sezóny, kedy museli v domácom prostredí vyhrať nad Komárnom o viac ako 15 bodov sa opäť podarilo TJ postúpiť do I.národnej ligy mužov a nastali oslavy postupu.

článok po postupe:

Obe mužstvá nastúpili do zápasu maximálne motivované. Od začiatku prevyšovali obe obrany útok a tak hlavne prvá štvrtina bola na body skúpa. V druhej štvrtine sa domáci hráči rozbehli a polčas vyhrávali o 11 bodov, čo bolo ale ešte stále málo. Do druhého polčasu domáci nastúpili s ešte väčšou chuťou a cítili svoju šancu. A túto šancu hneď po zmene strán aj pevne uchopili. Vďaka výbornému streleckému výkonu Tomáša Vavra a perfektnej obrannej hre Andreja Uhrína si vypracovali miestami až vyše 30 bodový náskok, ktorý s prehľadom udržali do konca stretnutia a postupové oslavy sa mohli začať.

TJ Štadion Trenčín – Highlanders Komárno 77:51 (34:23)

Vavro 32 /6 trojok/, Mrazik 16, Svedek T. 11, Uhrín 10, Nebus M. 6, Nebus M. 2, Chlebana 0,

V sezóne 2012/2013 sa basketbalistom podarilo vrátiť z Trenčianskej Turnej do mestskej športovej haly v Trenčíne. Cieľom klubu bolo prihlásiť družstvo do I.ligy a bojovať o postup do extraligy. Bohužial nenašiel sa partner pre klub , ktorý by vedel finančne pokryť náročnosť I.ligy. Partia basketbalových nadšencov sa nevzdávala a dala si nový klubový cieľ , obhájiť prvenstvo v II.lige mužov a dokázať ľudom v Trenčíne, že basketbal patrí do vyššej súťaže. Tak ako minulý ročník, aj tento krát Trenčania jednoznačne vyhrali základnú skupinu a v boji o postup sa opäť stretli s družstvom Komárna. Po jednoznačných výhrach na palubovke v Komárne aj na domácej palubovke opäť Trenčania potvrdili víťazstvo v II.lige a postúpili do I.ligy mužov.

článok po postupe:

Muži potvrdili postup domácou výhrou s Komárnom.

Posledné kolo v skupine o postup do I.ligy odohrali Trenčania na domácej palubovke proti druhému družstvu v skupine Komárnu.V zaplnenej malej športovej hale na Sihoti mali diváci možnosť vidieť veľmi vyrovnaný zápas od samého začiatku. V prvej štvrtine sa bodovo presadzoval Mrázik, ktorý dal v tejto štvrtine 8 bodov zo svojich 19-tich bodov. Komárno tuto štvrtinu prehralo 20:15. Druhá štvrtina bolo na oboch stranách bodovo vyrovnaná avšak v prospech Trenčanov 18:17. Po polčasovej prestávke sa hra pritvrdila na oboch stranách, kedy táto štvrtina bola chudobná na body a potvrdila vyrovnanosť zápasu 13:13. Rozhodujúci náskok prišiel na začiatku štvrtej štvrtine, kedy sa spoza trojkového oblúku presadil najprv Mrviš, potom Vavro a nakoniec aj Mrázik. Sľubný 10-bodový náskok si už Trenčania udržali a mohli začať veľké oslavy víťazstva v lige.

TJ Štadión Trenčín – Highlanders Komárno 71:63 (38:32)

Body: Mrázik 19, Vavro 16, Mrviš 12, Pavle 8, Horváth 8, Vida 4, Paňko 2, Kalafut 2, Košara 0

Konečne I.liga v Trenčíne? Omyl, opäť mesto ani partneri nedokázali podporiť družstvo mužov v sezóne 2013/2014. sa basketbalistom podarilo vrátiť z Trenčianskej Turnej do mestskej športovej haly v Trenčíne. Cieľom klubu bolo prihlásiť družstvo do I.ligy a bojovať o postup do extraligy. Bohužial nenašiel sa partner pre klub , ktorý by vedel finančne pokryť náročnosť I.ligy. Partia basketbalových nadšencov sa nevzdávala a dala si nový klubový cieľ , obhájiť prvenstvo v II.lige mužov a dokázať ľudom v Trenčíne, že basketbal patrí do vyššej súťaže. Tak ako minulý ročník, aj tento krát Trenčania jednoznačne vyhrali základnú skupinu a v boji o postup sa opäť stretli s družstvom Komárna. Po jednoznačných výhrach na palubovke v Komárne aj na domácej palubovke opäť Trenčania potvrdili víťazstvo v II.lige a postúpili do I.ligy mužov.

V sezóne 2013/2014 muži skončili na 5.mieste v II.lige mužov, ale veľkú radosť robili mladší žiaci, ktorí skončili tiež na 5.mieste ale porazili aj lídrov vo svojej tabuľke. V tejto sezóne mladší žiaci vyhrali 13 zápasov a 11 zápasov prehrali.

V sezóne 2014/2015 muži dosiahli asi najhoršie umiestenenie vo svojej existencii klubu , kedy skončili až na 8.mieste v II.lige mužov iba z 5 výhrami v sezóne. Jediným ospravedlnením je, že celú sezónu boli lídri družstva zranení. Naopak výsledky žiakov sa opäť vylepšili a skončili na peknom 3.mieste vo svojej skupine, kedy ako jediny porazili aj družstvá, ktoré sa dostali na majstrovstvá Slovenska. 24 výhier a iba 8 prehier naznačuje , že klub ide správnou cestou, aby vychoval nových mladých odchodvancov klubu. V tejto sezóne 4.4. 2015 klub oslávil 20.rokov od založenia, ktorého súčasťou bol aj turnaj mládeže a legiend trenčianskeho basketbalu.

Mládež

V sezóne 2015/2016 muži vyhrali českú ligu oblasť Jižní Morava OP III., ešte väčšiu radosť v klube robili starší žiaci U15, ktorí neprehrali v českej lige ani jeden zápas a suverénne vyhrali 26 zápasov bez prehry a obsadili 1. miesto vo svojej kategórií v českej lige v oblasti Jižní Morava. Starší žiaci pred sezónou skončili aj na 2.mieste na turnaji v Uherskom Brode a svojou hrou bavili divákov nielen na domácich zápasoch, ale aj na súperových palubovkach počas celej sezóny. Sezóna v českej lige patrila medzi najlepšie sezóny počas svojho účinkovania. Nezabudnuteľné zápasy na palubovkách súperov, prístupy trénerov , manažerov klubov a rozhodcov v českej lige nám otvorila oči a milo prekvapila, že basketbal sa dá robiť s cieľom vychovávať basketbalové talenty.

Sezóna 2019/2020 NOVÝ KLUBOVÝ PROJEKT 3x3 BASKETBALL (z ulice na olympiádu)

3x3 Basketball Trenčín1

V klube pracujeme systematicky s mládežou a po rokoch opäť ožíva mládežnícky basketbal v Trenčíne v podobe projektu 3x3 basketball Trenčín, kde veríme vo veľké úspechy do budúcna, keďže tento nový šport sa prvý krát predstavil na olympiáde v Tokyo 2020. viac na stránke Súčasnosť.

História basketbalu v Trenčíne pred Štadiónom Trenčín

Basketbal v Trenčíne má svoje štatistiky už z 30. rokov minulého storočia . Nedá sa preto venovať celej histórii, táto časť je bohužiaľ venovaná len obdobiu od vzniku SR. Dva roky pred vznikom Štadiónu existovala ešte BK OZETA TTS Trenčín (ku koncu fungovania sa premenoval na MBK Trenčín). TTS-ka, ako ju všetci poznali, patrila v svojich najlepších časoch do čela slovenskej ligy. Tomuto predcházdal postup Trenčína do 1. česko-slovenskej ligy v ročníku 1991/92. Nováčik ligy obsadil s hrajúcim trénerom Kamilom Brabencom 8. miesto. Do 0. ročníka samostatnej slovenskej ligy, ktorý sa hral iba v roku 1993, vstupoval TTS s veľkými cieľmi. Tréner Miroslav Majerník mal k dispozícii hráčov ako Ivan Mikušovič, Daniel Jakabovič, Roman Krämer, Július Senko a svojho hrajúceho asistenta Miroslava Marka. Spolu obsadili 4. miesto (za Pezinkom, Žilinou a Lučencom).

V sezóne 1993/94 prišli viaceré zmeny. Do mužstva sa opät po roku zapojil Jozef Ďurček a pribudli další reprezentanti (Martin Buňák, Ivo Štefek a juniorskí reprezentanti Michal Mucska,Viktor Holúbek) a legionár Alexander Ochotnikov. Nová tvár sa objavila aj na trénerskom poste, kormidlo prevzal Ľubomír Urban. V playoff najskôr TTS vyradil INTER a v semifinále vypadol s neskorším víťazom ligy – Prievidzou. V boji o bronz si Trenčín poradil so Žilinou, a tak obsadil konečné 3. miesto. Popri ligových povinnostiach hral Trenčín aj Superligu, kde vyhral svoju skupinu, prešiel cez slovinský Koper no v boji o postup do Final Four stroskotal na USK Praha.

Sezónu 1994/95 viedol opät nový tréner. Z Cypru prišiel Juraj Žuffa, ktorý sa často zapájal do hernej činnosti TTS. Okrem známych opôr (Jozef Ďurček, Ivan Mikušovič, Martin Buňák, Július Senko, Ivo Štefek, ...) prišli do týmu dvaja Juhoslovania Slobodan Raič a Radivoj Marojevič. Trenčín obsadil v lige 6. miesto, keď v playoff najskôr vypadol s Prievidzou a v bojoch o 5.-8. miesto vyhral nad Košicami a v boji o 5. miesto prehral s Handlovou. V Superlige skončil v skupine s Honvédom, Prievidzou, Pezinkom, Pardubiciami, Szolnokom, Brnom, Sopronom a St.Pöltenom na 6. mieste a nepostúpil do Final Four. V tejto sezóne hral TTS aj v Koračovom pohári. Najskôr prešiel cez litovský klub K.K. NECA Kaunas a zo súbojov ho vyradil taliansky klubFILODORO CALZE Bologna.

V sezóne 1995/96 ostal trénerom Juraj Žuffa. Z mužstva odišli dlhoroční skúsení hráči Jozef Ďurček, Radoslav Konečný, Július Senko, ... Prišiel Dušan Baláž, Slavomír Šakový a juniorskí reprezentanti Juraj Zámečník, Andrej Heleš. V boji o 7. miesto prehral TTS sMATADOROM Bratislava a obsadil konečné 8. miesto. V Koračovom pohári vypadol v prvom kole s belgickým BELGACOM Quaregnon-Mons.

Ročník 1996/97: BK TTS OZETA Trenčín sa premenoval na MBK Trenčín. Odišli viacerí hráči, do mužstva sa zapojili mladíci z juniorského týmu a hráč čiernej pleti Olarotimi Tajudeen Soyoye. Trénerom ostal naďalej Juraj Zuffa a Trenčín prvýkrát vo svojej histórii hral o záchranu v 1.lige. Obsadil konečné 10. miesto.

Posledná klubová sezóna 1997/98 sa dohrávala so 7-8 hráčmi. Trénerom bol stále Juraj Žuffa, ktorý však hru sledoval už len z lavičky. Neskôr sa stal asistentom trénera Ryšavého, keďže bol zvolený za trénera slovenskej reprezentácie a čakali ho tak iné povinnosti. Trenčín sa v lige udržal, no do ďalšej sezóny už nenastúpil...TTS Trenčín

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať