Menu

Ján Minárik - Basketbal v Trenčíne

Ján Minárik napísal ako hráč svoj pohľad na trenčiansky basketbal STREDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOSŤ Č. odboru: 1. Problematika voľného času Basketbal v Trenčíne

Ján Minárik - Basketbal v Trenčíne

Úvod

„I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying."
Michael Jordan
Ako hovorí citát Michela Jordana považovaného za najlepšieho basketbalistu všetkých čias, ,,Dokážem akceptovať neúspech, každý v niečom neuspeje. Ale nedokážem akceptovať nesnaženie sa o to." Sme za to, že zrovna tento citát celkom vystihuje situáciu ohľadom trenčianskeho basketbalu. Boli sme naštvaní ohľadom toho, že musíme skončiť. Nadávali, hľadali sme vinníka na koho by sme sa predsa len mohli vyhovoriť. Zabudli sme ale byť vďační, že niekto nám tú skvelú ponuku vôbec poskytol. Zlyhalo to. Zrovna toto sa stáva, že niekto v niečom sklame, zlyhá. Ale musíme si uvedomiť aj to, že niekto sa o to snažil. A nebolo ich málo. Venovali tomu svoj drahocenný čas na úkor rodiny, priateľov aby mohla partia chalanov trénovať, hrať, zlepšovať sa nielen v basketbale ale i v živote.
Obetovali svoje voľné dni, svoje víkendy. Prichádzali priamo z práce rovno na tréningy. Unavení sa na to mohli vykašlať a zamieriť si to rovno domov. Počas voľných víkendov, ktoré mohli využiť aj niekoľkonásobne lepšie, chodili na zápasy, kde sa len napäto pozerali počas celého času zápasu. Samozrejme, že sme sa odvďačovali svojimi výkonmi na ihrisku a vyhratými zápasmi. Úplne samozrejmé je aj to ako sme nemohli vyhrať každý zápas a zakaždým sa odvďačiť. Niekedy bola najväčšia odmena to, že sme na ihrisku bojovali a nechávali tam celých seba s najväčším podaním srdca. Hovorievali údajne ako stačí keď nás na tom ihrisku uvidia bojovať, že výhra nie je tak dôležitá. Ale každý chce vyhrať a pochváliť sa svojím výkonom. A taktiež to chce aj každý tréner. Nie úplne, že on vyhral ale jeho mužstvo, ktoré je pod jeho vedením dokázalo vyhrať aj jeho zásluhou. Lebo on jediný nás na tom ihrisku dokázal povzbudiť keď nám niečo nešlo, alebo naopak nám dokázal schladiť hlavu v tom keď sme si mysleli ako sme dobrí a nepremožiteľní. Trénerov triezvy pohľad zo striedačky, ktorý dokáže prekuknúť súperovu taktiku a ich plány na nás behom chvíle, a dokáže z ich výhody spraviť nevýhodu. Toto sú neuveriteľné poznatky, ktoré sa nedokážu nájsť v žiadnej príručke. Sú to jednoducho skúsenosti, ktoré musel aj on sám zažiť na vlastnej koži. A všetky svoje skúsenosti sa snaží rozdať každému jednému zo svojich zverencov.
Ľudia, ktorí sa starali o basketbal v Trenčíne, aj to je dôvod, vďaka ktorému som si vybral túto tému na svoju prácu. Na internete a v iných zdrojoch je o tejto téme minimálne množstvo informácií. Avšak sami sme boli súčasťou tejto telovýchovnej jednoty a aj preto sa pokúsime priblížiť nejaké drobné informácie zrovna o nej. Z toho nám aj vyplýva, že budeme priebeh informácií sami poskytovať z vlastných skúseností.
Lebo sme zrovná tá generácia, ktorej sa poskytlo jestvovať v rozmachu moderného trenčianskeho basketbalu. A na nešťastie byť aj pri jeho konci. A veríme, že budeme mať aj tú možnosť sa nielen prizerať, ale už sa aj aktívne podieľať na jeho novom začiatku. Taktiež touto prácou sa pokúsime dodať informácie občanom mesta Trenčín, ktorí možno doteraz ani nevedeli, že v Trenčíne basketbal vôbec existoval.

1. História TJ Štadión Trenčín
Názov Telovýchovná Jednota Štadión Trenčín sa začal používať od 4 .apríla 1995. Klub začal vychovávať mladých nádejných basketbalistov a určité obdobie hral iba mládežnícke súťaže. A zrovna s týmito mladými hráčmi zaznamenal prvotné klubové úspechy. Bolo to vtedajšie mužstvo kadetov, ktoré sa dokázalo prebojovať až do záverečného turnaja Final Four. Boli to kadeti ročníkov 1982 až 1983. Dokonca dvom hráčom bolo umožnené získať skúsenosti so slovenskou reprezentáciou, do ktorej si vydobyli cestu.
1.1 Sezóna 2000/2001
Až po piatich rokoch sa mužstvo TJ Štadión Trenčín prihlásilo do súťaže mužov. A ako je známe, nemôžete začať hneď v prvej lige ako nováčik. Cestu do prvej ligy mužov si musíte vybojovať. Tak mužstvo Trenčína začalo vo vtedajšej ešte tretej slovenskej lige. Táto prvá sezóna v mužskej kategórii nebola úspešná ale Trenčín sa nevzdal. Úspešná bola až sezóna 2001/2002, kde sa tým Trenčanov v takmer nezmenenej zostave prebojoval do druhej slovenskej ligy. Sezóna 2002/2003 bola v celku dôležitá z toho hľadiska, že Trenčín sa pokúšal o popredne miesta vo svojej tabuľke. Toto obdobie bolo taktiež charakteristické z toho dôvodu, že káder zažíval rušné chvíle.
1.2 Sezóna 2003/2004
V tomto roku sa názov prvá liga zmenil na názov extraliga. Čiže mužstvo z Trenčína dúfalo v dobré výsledky a taktiež možný postup už do extraligy slovenského basketbalu. Opak sa stal pravdou. Táto sezóna bola absolútne neúspešná. Trenčanom nepomohlo ani hosťovanie hráča z Prievidze, ktorý už mal skúsenosti s extraligou. Mužstvu chýbal skúsený a dominantný hráč pod košom, ktorý by dokázal svojou solídnou a aktívnou hrou pomôcť ostatným hráčom k víťazstvám. Taktiež klub musel bojovať s rôznymi odchodmi hráčov napríklad na vysoké školy. Trenčín si dal menšiu pauzu. Lebo do druhej ligy sa prihlásil až v sezóne 2007/2008. Medzičasom sa podarilo do klubu priviesť ambiciózneho trénera Andreja Trnku.
1.3 Sezóna 2007/2008
Táto sezóna skončila pre Trenčín nešťastne, keď rozhodujúci zápas o prvenstvo prehrali. Hráči sa nevzdali a stanovili si ciel pre ďalšiu sezónu. A to vyhrať ju. Mali tvrdú letnú prípravu, ku ktorej všetci pristupovali veľmi zodpovedne. Sezóna 2008/2009 stále pod vedením Andrej Trnku nemohla skončiť nijak lepšie. Trenčín túto sezónu vyhral bez jediného zaváhania. A to 20 výhier a 0 prehier. Taktiež to nemohlo znamenať nič iné ako len postup do prvej ligy. Toto obdobie patrilo medzi jedno z najúspešnejších v klubovej histórii.
1.4 Sezóna 2009/2010
Tohtoročná sezóna začala v prvej lige, v tabuľke, s Trenčínom ako nováčikom ligy. Mnohí si mysleli, že nemajú moc nádejí. Trenčín avšak s každým jedným súperom hral plnohodnotné zápasy. Bohužiaľ sa mu už nepodarilo postúpiť do extraligy. Tak sa Trenčín len udržal v prvej lige a veril, že nadviaže na úspechy z minulého obdobia. Nešlo to úplne podľa predstáv. Sezóna 2010/2011 musela bohužiaľ začať odchodom trénera Trnku. Na jeho miesto zasadol taktiež skúsený Viktor Holúbek. Mužstvo Holúbeka skončilo na konečnom 12. mieste a udržalo si pôsobenie v prvej lige. Jediná chyba nastala vtedy, keď Trenčín nebol schopný finančne zabezpečiť fungovanie klubu v prvej lige pre ďalšiu sezónu. A toto bol pravdepodobne zlomový bod s financiami pre ďalšie obdobia.
1.5 Sezóna 2011/2012
Chalani sa nevzdali a v tejto sezóne sa aspoň prihlásili znova do druhej ligy, ktorá predsa len nie je tak finančne náročná ako liga prvá. Okrem zmeny ligy nastali v Trenčíne aj iné šetriace opatrenia v športe , ktoré mali vplyv aj na mužský basketbal. Klub sa musel vysťahovať z Mestskej športovej haly do neďalekej telocvične v Trenčianskej Turnej. Hráči si museli namaľovať nové ihrisko pre nové basketbalové pravidlá a cestovať mimo Trenčína na tréningy aj zápasy. Klub hrajúci v obci Trenčianska Turná si aj napriek týmto prekážkam dal opäť cieľ vyhrať druhú ligu a vrátiť prvú ligu do Trenčína. V rozhodujúcom poslednom zápase sezóny, kedy museli v domácom prostredí vyhrať nad Komárnom o viac ako 15 bodov sa opäť podarilo TJ postúpiť do prvej národnej ligy mužov a nastali oslavy postupu.
1.6 Sezóna 2012/2013
V sezóne 2012/2013 sa basketbalistom podarilo vrátiť z Trenčianskej Turnej do mestskej športovej haly v Trenčíne. Cieľom klubu bolo prihlásiť družstvo do prvej ligy a bojovať o postup do extraligy. Bohužiaľ, opäť sa nenašiel partner pre klub , ktorý by vedel finančne pokryť náročnosť prvej ligy. Partia basketbalových nadšencov sa nevzdávala a dala si nový klubový cieľ, a to obhájiť prvenstvo v druhej lige mužov a dokázať ľudom v Trenčíne, že basketbal patrí do vyššej súťaže. A nielen aby sa neustále motal a prebojovával v druhej lige. Tak ako minulý ročník, aj tento krát Trenčania jednoznačne vyhrali základnú skupinu a v boji o postup sa opäť stretli s družstvom Komárna. Po jednoznačných výhrach na palubovke v Komárne aj na domácej palubovke opäť Trenčania potvrdili víťazstvo v druhej lige a postúpili do prvej ligy mužov. Avšak mesto Trenčín a ani žiaden zo sponzorov nebol schopný finančne podporiť klub na postup. V sezóne 2013/2014 mužstvo z Trenčína, ktoré muselo byť frustrované už niekoľkonásobnými nepostúpeniami do vyššej ligy. I napriek faktom, že druhú ligu vyhrávali opakovane. Ale v tejto sezóne sa v tabuľke o čosi prepadli, a skončili až na piatom mieste. V sezóne 2014/2015 muži dosiahli asi najhoršie umiestnenie vo svojej existencii klubu , kedy skončili až na 8.mieste v druhej lige mužov iba s 5 výhrami v sezóne. Jediným ospravedlnením je, že celú sezónu mužstvo hralo bez svojich najväčších opôr, ktoré sužovali zranenia. V tejto sezóne 4.4. 2015 klub oslávil 20.rokov od založenia, ktorého súčasťou bol aj turnaj mládeže a legiend trenčianskeho basketbalu.
1.7 Sezóna 2015/2016
Túto sezónu sa ale niečo zmenilo. Muži sa neprihlásili do slovenskej ligy ale rozhodli sa, že idú vyskúšať českú ligu. Boli to pre nich nové skúsenosti. Dokonca sa im podarilo vylepšiť morálku v kabíne tým ako spoločne cestovávali na dlhšie zápasy, kde spolu prespávali na rôznych ubytovniach. Na konci sezóny sa im dokonca túto ligu podarilo vyhrať. Tím zo Slovenska vyhral českú ligu oblasť Jižní Morava OP III.
1.8 Sezóna 2017/2018
Posledná sezóna, ktorú Trenčín hral. Sezóna začala skôr preto aby mladí hráči mali kde hrať. Nápad Trenčína bol taký, aby spojil starú a mladú generáciu. A taktiež vedel, že iba muži by to už sami neutiahli z dôvodu malej početnosti hráčov. Spojili sa kadeti Trenčína a muži Trenčína, ktorí spoločne hrali druhú slovenskú ligu. Šestnásť a sedemnásť roční chalani, ktorí na zápasy chodili v početnej väčšine a muži, ktorí prevažne dopĺňali lavičku. Mladí chalani so skúsenosťami iba so svojich vekových kategórií zrazu nastupovali proti súperom 2-krát tak starým ako oni sami. Ba niekedy ešte aj o čosi viacej. Skúsenosťami sa nemali šancu merať keď nastupovali i proti súperom, ktorí dokonca brázdili palubovky extraligy. Jediné čím to dokázali bolo, že boli rýchlejší a dynamickejší. Niekedy neboli ani to. A tak Trenčín v tejto experimentálnej sezóne obsadil 7. miesto so štyrmi výhrami a desiatimi prehrami iba o skóre za mužstvom z Partizánskeho.
​​​​​

2. Trenčiansky basketbal pred Tj Štadión Trenčín
Basketbal v Trenčíne má svoje štatistiky už z 30. rokov minulého storočia. Táto časť je však venovaná len obdobiu od vzniku SR. Dva roky pred vznikom Štadiónu existovala ešte BK OZETA TTS Trenčín. Ku koncu fungovania sa premenoval na MBK Trenčín. TTS-ka, ako ju všetci poznali, patrila vo svojich najlepších časoch do čela slovenskej ligy. Tomuto predchádzal postup Trenčína do 1. česko-slovenskej ligy v ročníku 1991/92. Nováčik ligy obsadil s hrajúcim trénerom Kamilom Brabencom 8. miesto. Do 0. ročníka samostatnej slovenskej ligy, ktorý sa hral iba v roku 1993, vstupoval TTS s veľkými cieľmi. Tréner Miroslav Majerník mal k dispozícii hráčov najvyššej kvality. Spolu obsadili 4. miesto (za Pezinkom, Žilinou a Lučencom).
2.1 Sezóna 1993/1994
Do mužstva sa opäť po roku zapojil Jozef Ďurček a pribudli reprezentanti ako napríklad Ivo Štefek alebo juniorský reprezentant Viktor Holúbek a legionár Alexander Ochotnikov. Nová tvár sa objavila aj na trénerskom poste, kormidlo prevzal Ľubomír Urban. V play-off najskôr TTS vyradil INTER a v semifinále vypadol s neskorším víťazom ligy Prievidzou. V boji o bronz si Trenčín poradil so Žilinou, a tak obsadil konečné 3. miesto. Popri ligových povinnostiach hral Trenčín aj Superligu, kde vyhral svoju skupinu, prešiel cez slovinský Koper no v boji o postup do Final Four stroskotal na USK Praha.
2.2 Sezóna 1994/1995
Sezónu 1994/95 viedol opäť nový tréner. Až z Cypru dorazil Juraj Žuffa, ktorý sa často zapájal do hernej činnosti TTS. Okrem známych opôr sa k Trenčínu pridali do tímu dvaja Juhoslovania, Slobodan Raič a Radivoj Marojevič. Trenčín obsadil v lige 6. miesto, keď v play-off najskôr vypadol s Prievidzou a v bojoch o 5.-8. miesto vyhral nad Košicami a v boji o 5. miesto prehral s Handlovou. V Superlige skončil v skupine s Honvédom, Prievidzou, Pezinkom, Pardubicami, Szolnokom, Brnom, Šopronom a St.Pöltenom na 6. mieste a nepostúpil do Final Four. V tejto sezóne hral TTS aj v Koračovom pohári. Najskôr prešiel cez litovský klub K.K. NECA Kaunas a zo súbojov ho vyradil taliansky klub FILODORO CALZE Bologna. V sezóne 1995/96 ostal trénerom Juraj Žuffa. Z mužstva odišli dlhoroční skúsení hráči ale na druhej strane prišli noví hráči a taktiež aj juniorskí reprezentanti. V boji o 7. miesto prehral TTS s MATADOROM Bratislava a obsadil konečné 8. miesto. V Koračovom pohári vypadol v prvom kole s belgickým BELGACOM Quaregnon-Mons.
2.3 Sezóna 1996/1997
BK TTS OZETA Trenčín sa premenoval na MBK Trenčín. Odišli viacerí hráči, do mužstva sa však zapojili mladíci z juniorského tímu a dokonca aj hráč čiernej pleti Olarotimi Tajudeen Soyoye. Trénerom ostal naďalej Juraj Žuffa a Trenčín prvýkrát vo svojej histórii hral o záchranu v 1.lige. Obsadil konečné 10. miesto.
2.4 Sezóna 1997/1998
Posledná klubová sezóna sa dohrávala s ťažkosťami so 7-8 hráčmi. Trénerom bol stále Juraj Žuffa, ktorý však hru sledoval už len z lavičky. Neskôr sa stal asistentom trénera Ryšavého, keďže bol zvolený za trénera slovenskej reprezentácie a čakali ho tak iné povinnosti. Trenčín sa v lige udržal, no do ďalšej sezóny už nenastúpil.

3. Mládežnícky basketbal v Trenčíne
Tento typ basketbalu v Trenčíne sa začal prevádzkovať približne 7 rokov dozadu v roku 2011. Tohto snaženia o vychovanie nových mladých hráčov sa ujal hráč Trenčína, Tomáš Vavro. Tomáš taktiež začal svoju basketbalovú kariéru v tomto meste a nechcel aby sa na ňu zanevrelo. Začal organizovať tréningy v telocvični základnej školy na Novomeského ulici, aby zaujal čo najviac mladých záujemcov o tento, jemu blízky šport. Zo začiatku sem chodilo veľa detí, ktoré sa ustavične striedali. Niektoré vydržali jeden tréning, iné mesiac a niekto to drží až doteraz. Boli to dvaja hráči, ktorí začali spolu tieto tréningy navštevovať, Matej Guza a Ján Minárik. Bohužiaľ Matej sa dva roky dozadu zranil a musel sa vzdať športu, ktorý tak miloval, a ktorému dovtedy obetoval všetok svoj čas. Jano sa stále snaží navštevovať basketbal aj keď, už nie je na takej úrovni ako kedysi. V roku 2011/2012 sa Jano stal prvým zo série oceňovaných hráčov za najlepšieho mládežníckeho hráča.
3.1 Sezóna 2012/2013
V tejto sezóne sa Trenčín prvýkrát prihlásil do Slovenskej ligy s mladými basketbalistami. Na konci septembra odcestovali na svoj prvý ligový dvoj zápas do hlavného mesta, kde nastúpili proti MBK Karlovka. V prvom zápase, ktorý prehrali o 60 bodov a kde dali 22 bodov bolo jasné, kto prevezme iniciatívu aj v druhom zápase. Tento zápas skončil pre mladých veľmi žalostne keď súper nastrieľal 116 bodov a Trenčania len 13. Trenčania sa z toho ich prvého zápasu mohli len poučiť a vziať si z neho čo najviac pre nasledujúce zápasy. Prvú výhru sezóny sa podarilo získať o dva týždne neskôr, keď v dvojzápase nastúpili proti BBK Bánovce nad Bebravou a vyhrali jeden z dvoch zápasov. Nakoniec sa umiestnili na 8. mieste s piatimi výhrami a piatimi prehrami. Mládežníckym hráčom tohto roka sa stal Matej Guza.
3.2 Sezóna 2013/2014
Začiatok novej sezóny začal omnoho lepšie ako v tej predošlej kde chlapci doplácali aj na to, že boli mladší. Novú sezónnu začali hneď dvojitým víťazstvom v Bratislave proti tímu BSC. Neskôr tú sezónu prišiel čas odvety kedy mali Trenčania nastúpiť na zápas proti Karlovke. Boli celí nabití odhodlaním vrátiť im trpkú porážku z minulého roka. Nakoniec sa im to aj podarilo keď súpera zdolali 101:19. Na konci sezóny obsadili 5. miesto s trinástimi výhrami a jedenástimi prehrami. Ocenenie za hráča roka si pre tento krát prevzal Samuel Németh.

3.3 Sezóna 2014/2015
Sezónu Trenčania začali a ukončili v celku dobre keď ukončili sezónu s ôsmimi prehrami z tridsiatich dvoch zápasov a tak skončili na tretom mieste. Takmer každý zápas, ktorý Trenčania vyhrali dali súperovi aj riadne pocítiť. Boli to výhry s vysokými rozdielmi. Tento rok ocenenie pre klubový talent získal Mário Mikolášek. Po sezóne sa hráči zúčastnili na medzinárodnom turnaji v Uherskom Brode kde obsadili druhé miesto. Prvý zápas turnaja hrali proti domácim, ktorý ako jediný prehrali. Čo mrzelo viac, že prehrali len o 7 bodov. Keby sa tento zápas hrá na konci turnaja Trenčín by ho s najväčšou pravdepodobnosťou zvládol dotiahnuť do víťazného konca. Bohužiaľ hráči si neboli schopní tak skoro uvedomiť, že turnaj sa hrá už od prvého zápasu. Ocenenie pre najplatnejšieho hráča tímu získal Ján Minárik.
3.4 ​Sezóna 2015/2016
Táto sezóna bola zvlášť špecifická keď Trenčín prihlásil starších žiakov do Českej ligy. Bolo to aj z toho dôvodu, že Trenčín mal v mužstve troch hráčov ročník 2000 a na Slovensku im vďaka tomu nechceli vyhovieť a povoliť Trenčínu štart v súťaži. Starší žiaci z Trenčína túto ligu dokázali vyhrať bez jediného zaváhania. Víťazom sa stali už šesť kôl pred koncom. Na konci ligy mali na konte 26 výhier a 0 prehier. Za celú sezónu dokázali súperom nahádzať až 2341 bodov pričom oni sami dostali len 1037 bodov. Na konci sezóny z českej ligy prišiel pohár a taktiež pre klub darovali 2 lopty. Možno to znie málo, že dve lopty ale na Slovensku by nedostali ani tie. Samozrejme tieto úspechy by sa neuskutočnili nebyť dvoch fantastických trénerov. Tomáš Vavro, ktorý trénoval mužstvo na domácej palubovke a Andrej Trnka, ktorý s mužstvom cestoval na zápasy do Čiech.
​3.5 ​Sezóna 2016/2017
Začiatkom sezóny sa kadeti museli vyrovnať so zmenou trénera. Ani jeden z dvojice Trnka, Vavro časovo nezvládali náročnosť tréningov a zápasov. Preto prišiel Henrich Vereš. Niektoré zápasy boli ťažšie už aj z toho dôvodu, že sa hralo proti mužstvám, ktoré mali vo svojich kádroch hráčov či z prvej ligy, či z reprezentácie. Nakoniec sa kadeti umiestnili na 3. mieste kde mali 12 výhier a 8 prehier. Toto bola taktiež posledná sezóna, v ktorej hrali hráči proti svojim vekovo vyrovnaným súperom. Ďalšiu sezónu sa kadeti spojili s mužmi a hrali mužskú ligu.
4. Ciele a metodika práce
Jedným z hlavných cieľov práce bolo aj ukázať, ako sa Trenčiansky basketbal za určité obdobia vyvíjal. Čím všetkým si musel prejsť, a aj tak vydržal tak dlho ako sa len dalo. Taktiež sme sa snažili poukázať na to ako si stojí tento šport na Slovensku. V tejto práci ste si mohli všimnúť, že ani nezáleží či ste dobrí alebo zlí. Či prehrávate alebo vyhrávate. Trenčín je aj toho príkladom. Druhú ligu mohol vyhrať niekoľkokrát či jasným víťazstvom, či výhrou o bod. Pokiaľ nemali peniaze, neboli schopní sa posunúť nikam ďalej. Nebola žiadna ochota zo strany hocijakého sponzora trochu finančne pomôcť klubu s perspektívou. Podobná situácia bola taktiež zo strany mesta. Nedokázali a neboli ochotní pomôcť klubu z Trenčína, ktoré mohlo reprezentovať mesto po celom Slovensku. Nik nepomohol mužskému mužstvu a ani mladšej generácii. Basketbal pre žiakov dotovali len sami rodičia hráčov či mesačnými platbami, či odvozom na vonkajšie zápasy. Na rok 2017 basketbalový klub získal dotáciu z mesta v hodnote 431 €. Čo je zároveň najnižšia poskytnutá dotácia na činnosť športových klubov v meste. Rok predtým starší žiaci vyhrali v českej lige všetky zápasy bez prehry. Čím taktiež reprezentovali mesto Trenčín v zahraničí. Odmena vo výške 431 € na rok fungovania. V roku 2017 už kadeti hrali II. Slovenskú ligu, pričom dvaja rozhodcovia na jeden domáci dvojzápas klub stáli vyše 100 €. Túto sezónu odohrali kadeti doma 5 dvojzápasov. Pokúsili sme sa zhrnúť problém so športom, nie len v meste Trenčín ale i na Slovensku. Jedným z ďalších cieľov bolo poukázanie na to, ako mládež z časti snažila športovať. Mladí ľudia z každej stany počúvajú, že nerobia nič iné len sa flákajú, nerobia nič užitočné a prečo nešportujú. Mnohí sa aj snažia, ale toto je taktiež činnosť, ktorú nedokážu zvládnuť sami. Tiež potrebujú nejakú podporu zo strany mesta a taktiež štátu. Bohužiaľ táto podpora prichádza len v minimálnej forme. A presne tak to aj dopadá.

5. Výsledky práce
Vytvorili sme dotazník, ktorý sme umiestnili na internet a prostredníctvom sociálnych sietí sme sa to snažili rozšíriť ďalej. Cieľom dotazníka bolo zistiť, čo si verejnosť môže myslieť o basketbale a predovšetkým o trenčianskom basketbale. Otázky boli zamerané na všeobecný rozhľad verejnosti, či z osobných skúseností alebo o informáciách, ktoré niekde započuli. Tým, že bol dotazník na internete sa ho zúčastnili študenti Obchodnej akadémie Milana Hodžu v Trenčíne, ale i verejnosť, ktorá mala k nemu prístup. Boli to i hráči, ktorí v tom klube sami pôsobili alebo sa len podieľali. Samozrejme aj verejnosť, ktorá s basketbalom nemala nikdy nič spoločné.
5.1 Výsledky dotazníka
Dotazník sme začali otázkou či je daná osoba muž alebo žena. Na dotazník odpovedalo 59 respondentov. Z toho ženy tvorili až 61 % účasť s 36 odpoveďami. Muži s 23 odpoveďami mali 39 %. V druhej otázke sme sa pýtali či sa respondenti vôbec niekedy zaujímali o basketbal. 32 odpovedí s nadpolovičnou väčšinou 54,2 % hlasovalo za možnosť áno. A 27 hlasov čo jest 45,8 % zvolili možnosť nie. Celkom sme boli zaskočení keď sme zistili koľko ľudí sa zaujímalo o basketbal. Tretia otázka bola zameraná na to či niekedy hrali basketbal. 41 ľudí s podielom 69,5 % zvolili možnosť áno. Ale len dvaja odpovedali možnosťou nie čiže tvorili len 3,4 %. Ale na druhej strane 16 ľudí zvolilo možnosť, že hrali basketbal len keď museli a ich zostatok tvoril 27,1 %. Štvrtou otázkou sme sa spýtali či vedeli o tom, že v Trenčíne fungoval profesionálny basketbalový klub. 25 ľudí s podielom 42,4 % zahlasovalo za možnosť áno. 21 ľudí s 35,6 % percentami zvolili možnosť nie. Zvyšok, čo tvorilo 13 ľudí čiže 22 % vybrali možnosť ako o tom niečo počuli. Piata otázka bola typu či respondenti vedeli o tom, ako Trenčín pôsobil na Slovenskej i Českej basketbalovej scéne. Pri tejto otázke iba 16 ľudí čo je 27,1 % hlasovalo za možnosť áno. Až 32 ľudí zvolilo, že o tomto nevedeli a preto tvorili 54,2 %. Zvyšok čo je 11 ľudí a 18,6 % iba o tom niečo počul. Šiestou otázkou sme sa pýtali či si respondenti myslia, že trenčiansky basketbal bol na dobrej úrovni. Pri tejto otázke zvolilo možnosť áno 44 ľudí s podielom 74,6 %. Zostatok tvorilo 15 ľudí s 25,4 %, ktorí hlasovali za možnosť nie. Siedmu otázku sme prenechali tomu, či sa respondenti boli niekedy pozrieť na basketbal. Za možnosť áno hlasovalo 19 ľudí čo jest 32,4 %. Pri tejto otázke mala najväčšie zastúpenie odpoveď nie s 24 ľuďmi čiže 40,7 %. Taktiež 16 ľudí zahlasovalo za možnosť nie, ale pritom chceli sa naň prísť pozrieť. Ôsmu otázku sme ako keby nechali pre ľudí aby mohli aj napísať svoj názor na túto tému a čo si myslia, lebo dosť nás to zaujímalo. Preto sme sa spýtali prečo si myslia, že trenčiansky basketbal skončil. Odpovede typu neviem boli použité iba 4-krát čo nás veľmi potešilo. Z toho teda vyplýva ako sa skoro každý snažil vytvoriť nejaké zmysluplné odôvodnenie. Najviac však ľudia písali o tom, že skončil kvôli peniazom. Mali pravdu, ale nie všetko skončilo len kvôli jednej veci. Ďalej to boli odpovede, že bol malý záujem o basketbal, nemal kto trénovať, málo hráčov, že basketbal nie je populárnym športom celkovo na Slovensku a nie to v Trenčíne. Musíme odsúhlasiť každú jednu odpoveď lebo toto všetko sa skrýva za koncom basketbalu v Trenčíne.

6. Diskusia
Niekto nám tvrdil, že prečo basketbal skončil. Trénovať je kde, koše máte a driblovať, hádzať do koša takisto. Len nie je to o týchto veciach. Cez leto to dokážeme robiť aj vonku, je to dokonca aj zadarmo. Mnoho ľudí to nedokáže ani pochopiť. Šport na Slovensku je veľmi komplikovaný. Deti, ktoré to hrať vedia tak sedia na lavičke lebo hrajú zrovna tie deti, ktorým to bolo umožnené aj prostredníctvom podnetu ich zainteresovaných rodičov. Tréner, ktorý zoberie peniaze od rodičov len aby určitým hráčom nepovedal ani slova, aby si mohli robiť čo chcú aj keď to pokazia. Radšej hrajú medzi sebou ba až súperia medzi sebou kto dá viac bodov a podobne. Výhra ich teší ale len z toho dôvodu, že to oni dopomohli k tej výhre, to oni dali dostatok bodov postačujúc na výhru. Veľa, teda skôr všetci okrem nich by radšej aj prehrali ale chceli by hrať tímovo. Tak sa totiž hráva. Tímovo. Vyhráme spolu ako tím a aj spolu prehráme ako tím. Len určití hráči to nevedeli a máme poňatia, že ešte ani nevedia. Talent vyhráva zápasy, ale tímová hra vyhráva majstrovstvá. Momentálne sme citovali Michaela Jordana. Ten o basketbale niečo vedel a stále vie, čiže to čo povedal myslel vážne. Len škoda, že fakt niekto túto jednoduchú vec nedokázal pochopiť. Radšej spadne, zraní sa a stratí loptu ako by mal nahrať spoluhráčovi, ktorý je vo voľnej pozícii. Lenže takto sa hrať nedá. Tréner im nepovie nič lebo otec. Povedia im niečo starší, urobia si z toho srandu. Veľa hráčov nechodilo na tréningy a ani na zápasy len kvôli nim. Zo športu, ktorí v tom klube všetci milovali oni vysali srdce a tímovú hru. Trenčín v predchádzajúcich rokoch vyhrával aj vďaka tomu, že všetci hrali ako jeden tím. Povzbudzovali sa ako jeden tím robili veci spoločne ako jeden tím. Jednoducho boli tím. To sa o modernej verzii basketbalu nedá povedať. Bývali časy, keď aj tí mladí hráči bojovali ako tím. Lenže, časy sa menia a tak sa zmenili aj oni. A nepoznačilo to len ich, poznačilo to celý trenčiansky basketbal. Veľmi nám je ľúto keď niekto povie o skončení basketbalu vinou zapríčinenou nejakou banálnou vecou. Vždy sme pripravení mu povedať príbeh o vytratení spoločného tímového ducha. A tak, uviesť veci na správnu mieru.

7. Zhrnutie práce
V tomto zhrnutí by sme v skratke opísali našu stredoškolskú odbornú činnosť. Začali sme opisovať klub TJ Štadión Trenčín a jeho vznik. Postupne sme k nemu pridávali a opisovali jednotlivé sezóny, pričom sme sa snažili zachytiť a opísať všetko to najzaujímavejšie pre čitateľov našej práce. Ďalej sme sa pustili trošku hlbšie do histórie klubu pred vznik TJ Štadión Trenčín. Opisovali sme od roku 1991 až po vznik novodobého basketbalového klubu. Snažili sme sa do toho zahrnúť aj zaujímavé fakty, ktoré mnoho ľudí doteraz nemuselo tušiť. Ku koncu sme písali o mládežníckom basketbale. Tento typ basketbalu sme opísali vcelku podrobne. Začali sme vznikom tohto basketbalu a skončili ukončením. Medzi týmto časovým obdobím sme samozrejme nezabudli opisovať tie skvelé výsledky práce ale aj tie zlé. Taktiež bol vytvorený dotazník ohľadom basketbalu, ktorým sme taktiež mohli ľudí obohatiť informáciami, a dať im do povedomia, že Trenčín býval aj basketbalové mesto. Nie ako je tomu teraz. Momentálne sa všetok šport točí okolo hokeja a Dukly Trenčín, a štadiónom pod hradom Matúša Čáka, AS Trenčín. Kde ide aj väčšina peňazí z mesta.

8. Resumé
We wrote this work about basketball in Trenčín. We started writing about TJ Štadión Trenčín, then we described all basketball seasons. Trenčín won second league but there was not provide progress to the first league. There was not any support from town or sponsors. So they still were winnig but they could not progress to higher league. After this topic we started describing history before TJ Štadión Trenčín. Trenčín is not only football or hockey town. It was basketball city too few years ago. We were describing basketball for younger players too. We wrote about his start but also about his end. It was a long yourney to all players, coaches oranizers to keep everything under control in harmonic flow. For every player who take part in trainings, matches, tournaments it has to be something unforgettable. It is sad that something with long tradition was forced to end their activity. Basketball is not very popular sport on Slovakia not even in Trenčín, so there were not as interest as they needed.

Zoznam použitej literatúry
Trenčiansky basketbal [2018-12-11] Dostupné na internete:
https://www.trencinbasket.sk
Poradia súťaží [2018-12-11] Dostupné na internete:
https://www.slovakbasket.sk
Medzinárodný basketbalový turnaj v Uherskom Brode [2018-12-11] Dostupné na internete:
http://basket.ub.cz
Citáty Michaela Jordana [2018-12-11] Dostupné na internete:
https://citaty-slavnych.sk/autori/michael-jordan/

Prílohy:
Basketbal v Trenčíne
Dobrý deň, venujte prosím niekoľko minút svojho času na vyplnenie nasledujúceho dotazníka.
1. Ste muž alebo žena?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Muž

Žena
2. Zaujímali ste sa niekedy o basketbal?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie
3. Hrali ste niekedy basketbal?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie

Iba keď som musel
4. Vedeli ste o tom, že v Trenčíne fungoval profesionálny basketbalový klub?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie

Niečo som o tom počul

5. Vedeli ste, že Trenčín pôsobil na Slovenskej i Českej basketbalovej scéne?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie

Niečo som o tom počul
6. Myslíte si, že trenčiansky basketbal bol na dobrej úrovni?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie
7. Boli ste sa niekedy pozrieť na basketbal?
Nápoveda k otázke: Vyberte jednu odpoveď

Áno

Nie

Nie, ale chcel som
8. Prečo myslíte, že basketbal v Trenčíne skončil?

1

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať